30 Mart 2014 Pazar

çocuk sahibi olmak mı?


   Çocuk sahibi olmakla ilgili düşüncelerimi ailemin yanında dile getirsem muhtemelen beni "Kim yıkıyor lan bu çocuğun aklını?" ile suçlayacaklardır. Kimlerle arkadaşlık ettiğimi merak edip, "Bu çocuk böyle değildi, neden böyle oldu ki?" aceba ile nefis mücadelesinden sonra:  "Bu çocuk olmamış, yenisini de yapamayız ki artık." pişmanlığı yaşayacaklarına kalıbımı basarım. Ama napim? Bir çok insan etrafımda evlenilmesini, sonra da çocuk sahibi olunmasını dört gözle, hatta biraz da göz dağı vererek bekliyor. 

   Ne bu çocuk manyaklığı? Evlilikleri sadece çocuk mu ayakta tutuyor, nedir yani? İki kişi arasındaki sevgi saygı nerde kaldı? Sevgiyi geçtim lan daha millet olarak yarın ne olacağımız belli değil, savaş her an kapımızda, ülkenin bölünmesine değin sonuçlar ortaya çıkabilecek iç karışıklıklar, devletin insanlar sırtındaki zorbalıklarını, adaletsizliklerini görmemek için anadan doğma(sonradan da değil bak) kör olmak lazım. Zaten olmuşuz 80 milyon kıç kadar toprak parçasında, iş yok güç yok, okusan adam olunmuyor, ağaçlar kesiliyor, içme suları azalıyor, hava her geçen gün zehirleniyor, iklim saniye saniye çığırından çıkıyor, bu şartlarda ne çocuğu? 

  Daha öznel bir diğer sebep de tabi ki gay genlerimi bir çocuğa geçirmek istemiyorum. Belki gayler buna kızacaklar ama ben gay olmaktan pek memnun olmayan bir adamım arkadaş. Ortam desen adeta bok çukuru. Değerlerini yitirmemiş, güvenilebilecek insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Ailemi geçtim, hariçten insanların bile hayatımda söz sahibi olduğu toplumdan (sözde okumuş, aydın kesiminden bile) hala daha evlenmiyor musun sen baskılarından gına geldi. Evlensem bir dert , evlenmesem... Tüm bu sıkıntıları sırf ilerde yaşlandığımda bana baksın diye, yapacağım çocuğun yaşama ihtimalini dahi istemiyorum.

   İnsanların günümüzde büyük bir çoğunluğunun düşüncesi, ileriki yaşlarda huzurevine düşmemek, yaşlandığında kendisine bakacak birilerinin olması. Evet o çocukların vefalı çıkması, sana kendi istekleriyle bakması, ilgilenmesi çok güzel, çok takdire şayan. Ama ya vefa bilmez bir karakteri varsa hem ben üzüleceğim hem ona merhametsiz damgası vurmaya sebep olacağım. Ayrıca sırf kendine ilerde baktırmak için çocuk yapmak fazla bencilce bir davranış değil mi yahu? Başkasının hayatını karartmak olarak görüyorum ben bunu. Git paşa paşa kendi yaşıtlarınla yaşa arkadaşım. Nesi var bunun? (Bunu kendi anne babama yapacağımı düşünmeyin bu konuda hassasım kendim bakmak isterim. Bu söylediklerim sırf bu amaç için çocuk yapmayı eleştirmek)

   Tüm bu söylediklerimden çocuk sevmeyen, kazulet birisi gibi bir profil çizdiğimin farkındayım ama öyle algılanmak istemem. Çünkü çocukları çok severim, onlarla ilgilendiğim için onlar da beni çok severler. İki yeğenim var ordan biliyorum :) Söylemek istediğim sadece bu dünya, bu ülke çocuk sahibi olmak için fazla kötü bir yer. Belki daha iyi şartlarda, daha farklı bir ülkede yaşasam düşüncelerim farklı olabilirdi ama bundan daha iyi düşünce sahibi olmak biraz safdillik gibi geliyor, biraz da gözü karalık. Buyursun bu şartlarda hala ben çocuk sahibi olmak istiyorum diyen varsa karartsın gözünü, durmasın. Ama bir çocuğa düzgün bir gelecek bırakamadıktan sonra bu ona yapılmış en büyük kötülük olacaktır kanımca.

8 yorum:

ot insan dedi ki...

Yazına baştan sona kadar katılıyorum. Çocuk sahibi olmak diyorlar, bak adı üstünde çocuk "sahibi" olmak. Yeryüzü öksüz ve yetim çocuk kaynarken, biyolojik çocuk takıntısı olanları da asla anlayamayacağım. Kendime sordum durdum: "Gerçekten çocuk istiyor muyum? İstiyorsam neden istiyorum? Ben ölür gidersem o çocuk geride güven içinde mi kalacak? İnsanlar neden çocuk ister?" En sonunda büyük ihtimal çocuğum olmaz dedim. Çevreme de ben çocuk yapmayı düşünmüyorum dedim. Hemen hemen herkes 'yaşlanınca sana kim bakacak o zaman?' dedi. Buna da çözüm buldum. İş hayatından emekli olana kadar kenara para ayırır, sonra kendime bakamaz duruma gelince güzel bir huzur evi bulur yerleşirim. Huzur evi imajı da değişiyor artık. Eskiden sadece bakılmak istenmeyen yaşlıların gittiği yerdi. Ben ihtiyarlayana kadar 5 yıldızlı otellerden güzel olur eminim. Etrafımda çok yeğen ve kuzen var. Çocukları seviyorum. İnsanlar arasında en sevdiğim kişiler çocuklardır. Çocukları çok sevdiğim için çocuk yapmayacağım.

huzur dedi ki...

Çocuk.. Kokusu güzel, gözleri pırıl pırıl, insanda yaşama sevinci uyandıran çocuk.. Gören de çocukları çok severim sanacak.. Elbette severim, sadece ilk 10dakika.. Gerisi teferruat der, ebeveynine bırakırım. Yine de sızlayan bir yara olarak kalacak sanırım içimde çocuk..

Kaytan'ım, sevdiğin bunu zaten yapar; ama yaslandığında (burada benden yaşlı olduğunu belirtmek için söylüyorum:) ben bakarım dostum sana..

SaklıSevgi dedi ki...

@huzur: Sevgili huzur tabi ki ben bakarım Kaytan'ıma :).. Çocuk konusuna gelecek olursak birbirimiz ile yapamayacağımız malum.. Taşıyıcı bir anne bulsak "teferruattlı" bir iş.. Onu da geçtim kaytan çok doğru söylüyor bu dünyaya çocuk getirmek tamamen düşüncesizlik.. Yazıda belirtilen gay genler meselesine katılmamakla birlikte yolsuzlukların haksızlıkların ve daha bir çok şeyin olduğu bir yerde ne kadar sağlıklı bir şekilde çocuk yetiştirilir ki.. En güzeli, bir cahillik yapıp da bu dünyaya çocuk getiren ve onları terk eden kötü insanların esirgeme kurumuna bıraktıkları çocuklara sevgini verip onlara elinden geldiği kadar yardım etmek.. Biraz ilerletip koruyucu aile olmak belki daha da ilerletmek.. :) velhasıl şimdilik kaytanımla biz birbirimize yetip artıyoruz bile..

SaklıSevgi dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Mr. Shoulder dedi ki...

Whaaat??? Kaytan'ın sevdiceği varmış ben daha yeni öğreniyorum haha :D Mutluluklar canısıı :D

Adsız dedi ki...

Ben isterdim be kaytan,sevdiğim adamdan bi bebeğim olsun ikimizin mahsulü desem:)evet gelecek konusunda benimde endişelerim var,ama merak ederdim bebeğim olsa kime benziyecek,ne biliyim bana ilk anne demesi -ilk yürüyüşü sonra o masum gülücükleri..onu karşılıksız sevmek..benimki hayal tabi ki..

kaytan bıyık dedi ki...

@ot insanı:bilemiyorum yani insanlar dediğin gibi yaşlandıklarında bakacak birilerini arıyorlar aslında yoksa gerçekten çocuk istediklerinden filan değil garip.

@huzur:valla bi tane gay huzur evi açacağım zaten ancak orda buluşabilecek ahir ömürlerinde sevgili bulsun gariplerim :P

@SS:sus sen istemiyom ben çocuk bakamam bakarsın ona göre :P

@Mr. S: teşekkür ederim kuzum eee sen kaçırdın o şansı belki şu an mutlu çocuklu idin ama sen hala devam et böyle armudun sapı üzümün çöpü demeye :P

@asi:isteyerek yapmak ayrı ama onun için de bir tane yeter en fazla iki daha fazlasına gerek yok o da bakabileceksen ki bizim gibi gayler için çok daha zor bu :S

hamile kalmanın püf noktaları dedi ki...

İlginç bir blogcusunuz sizi takip listeme ekledim. Biraz küfürlü olsa da yazılarınız farkınız her anlamda belli oluyor. Kolaylıklar dilerim.